Bejelentette az Európai Bizottság: „Slava Ukraini!”

Létrehoznak egy uniós tőkealapot, amellyel újjáépítenék Ukrajnát – természetesen az utolsó centig európai pénzből.

A Nyugat döntése, miszerint inkább elhallgatják Ukrajna jogállamisági problémáit, még sokba kerülhet Zelenszkijéknek. És ezt már az ukránok is látják.
Az Ukrajna újjáépítéséről szóló római konferencián (Ukraine Recovery Conference) Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyértelmű jelzést kapott: a Nyugat kész szemet hunyni a Gazdasági Biztonsági Hivatal „meghekkelése” felett. Ez Ukrajnában egy, a Nyugat által követelt intézmény, amely a gazdasági bűncselekmények elleni küzdelemért felelős. A szervezet új vezetőjének kinevezését az ukrán kormány továbbra is blokkolja – írja az Eurointegration.
Ezt is ajánljuk a témában
Létrehoznak egy uniós tőkealapot, amellyel újjáépítenék Ukrajnát – természetesen az utolsó centig európai pénzből.
A nyilvánvaló törvénysértés és az EU egyik fontos anti-korrupciós reformjának megsemmisítésére irányuló kísérlet ellenére az ukrán kormány meg sem próbálja „legitimnek álcázni” tetteit – erre a nyugati partnerek az elhallgatás stratégiáját választották a probléma kezelése helyett.
Ukrajna jelenleg válaszút előtt áll – véli Anton Filippov, az ukrán portál szerzője, aki összefoglalta Szerhij Szidorenko a konferenciáról szóló beszámolóját.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerhij Szidorenko többek között lapunk gyalázásával válaszolt interjúkérelmünkre.
Ismert: a római találkozóra olyan kritikus időszakban került sor, amikor az Amerikai Egyesült Államok felülvizsgálni készül Ukrajnával kapcsolatos álláspontját.
Trump bejelentette az Ukrajnának nyújtott katonai segély folytatását, beleegyezett abba, hogy fenntartja, sőt némileg növeli is a nyomást az Oroszországra. „A római konferencia során az Egyesült Államok új álláspontot képviselt Ukrajnával kapcsolatban, és ezek a változások alapvetően pozitívak” – írja az ukrán szerző, majd emlékeztetett: Kellogg a békefeltételek rövid listáján Ukrajna szuverenitásának megőrzését nevezte meg elsődleges prioritásként.
Ezt is ajánljuk a témában
A béketeremtés során a cél egy olyan modell, amely a szuverenitást helyezi előtérbe a globalizmussal szemben.
A pozitív hangulat azonban nemcsak az amerikaiaktól jött. Bejárta az egész konferenciát – olvasható a beszámolóban.
Két napig a fórum öt hivatalos színpadának egyikén sem merült fel az ukrán reformokkal kapcsolatos problémák témája. A magas rangú tisztviselők felszólalásai „csak azokról a hihetetlen sikerekről szóltak, amelyeket Ukrajna már felmutatott”.
Az EU és úgy eleve a Nyugat Ukrajnával szembeni kritikájának hiánya azonban végső soron Ukrajna ellen játszhat”
– hangsúlyozza a szerző.
Mint írja, az európaiaknak lehet egy magyarázatuk az óvatosságra: nemrég kezdődött az EU Tanácsának dán elnöksége, és Dánia igyekszik előrelépni az Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló tárgyalások első fejezetének megnyitásával, amelyet jelenleg Magyarország blokkol –
„ezért szerintük ebben az időszakban nagyon káros lenne olyan kijelentéseket tenni, amelyek kétségbe vonják Ukrajna jogállamisági mivoltát.” Tehát inkább elhallgatják a nyilvánvaló hiányosságokat, nehogy megnehezítsék Zelenszkijék útját az Európai Unióba. Trükkök százai, ugyebár.
A szerző azonban emlékeztet: az EU bővítési folyamatában a kulcsfontosságú döntéseket a tagállamok hozzák meg, és nem csak Magyarország akadályozhatja meg a tagság felé vezető utat.
De van itt valami még veszélyesebb. Hogyan biztosíthatjuk, hogy Kijevben ne alakuljon ki a büntetlenség érzése, amely további jogsértéseket eredményezne? – teszi fel a kérdést az Eurointegration újságírója.
Anasztaszija Radina, Volodimir Zelenszkij elnök Nép Szolgája pártjának képviselője, aki a Legfelsőbb Tanács (Verhovna Rada) Korrupcióellenes Bizottságának vezetője is elismeri, hogy a hallgatás negatív következményekkel jár majd az ország számára.
„Ha a folyamatok negatív irányt vesznek, további lépéseket láthatunk majd a reformoktól való eltávolodás érdekében.
És akkor, ha az EU nem ébred fel, és nem szab kemény feltételeket Ukrajnának, ez a folyamat csak tovább durvulhat, illetve visszafordíthatatlan következményekhez vezethet, beleértve Ukrajna EU-tagsági folyamatának további blokkolását” – zárja cikkét Anton Filippov.
Ezt is ajánljuk a témában
A nyugati segélyeket, katonai támogatásokat teszi ezzel kockára Volodimir Zelenszkij – állítja az ukrán ellenzék.
Nyitókép: Tiziana FABI / AFP